Publiczne Gimnazjum Nr 4 w Białymstoku

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Autyzm

Autyzm

Drukuj PDF

KSZTAŁCENIE SPECJALNE

KLASA DLA UCZNIÓW Z AUTYZMEM

 

            Od roku szkolnego 2015/2016 działa w naszej szkole klasa dla uczniów z autyzmem. Uczniowie tej klasy mają możliwość uczenia się w warunkach odpowiadających ich potrzebom rozwojowym, edukacyjnym i terapeutycznym dzięki dostosowanej bazie lokalowej oraz wykwalifikowanej i doświadczonej kadrze pedagogicznej, co stwarza bezpieczne i przyjazne im środowisko.

 

Korzyści z nauki w klasie dla uczniów z autyzmem:

 • mało liczne oddziały klasowe (od 2 do 4 uczniów)
 • zindywidualizowanie oddziaływań edukacyjno-terapeutycznych
 • wykwalifikowana kadra pedagogiczna (kwalifikacje z zakresu wspomagania edukacji i rozwoju uczniów z autyzmem oraz oligofrenopedagogiki)
 • opieka i wsparcie osoby wspomagającej pracę nauczyciela
 • zajęcia specjalistyczne (rewalidacyjne, psychologiczne, logopedyczne)
 • stała współpraca z rodzicami
 • dostosowanie miejsc, form i metod pracy do potrzeb uczniów (wizualizacja
  i strukturalizacja otoczenia)
 • pracownie  wyposażone w sprzęt multimedialny i środki dydaktyczne ułatwiające naukę
 • opieka świetlicy szkolnej (przed i po skończonych lekcjach)
 • wsparcie ze strony pedagoga i psychologa szkolnego
 • kuchnia i stołówka szkolna umożliwiające przygotowanie posiłków dla osób na diecie
 • opieka pielęgniarki szkolnej
 • codzienny kontakt z rówieśnikami z innych klas.

 

            Obecna klasa I liczy cztery osoby, co sprzyja efektywnej nauce i wychowaniu. Każdy uczeń jest potraktowany indywidualnie, otoczony opieką i troską wykwalifikowanego personelu szkoły. Lekcje prowadzi jeden nauczyciel - specjalista w zakresie wspomagania edukacji i rozwoju uczniów z autyzmem oraz oligofrenopedagogiki. W czasie całego pobytu dzieci w szkole czuwa nad nimi dodatkowo osoba wspomagająca pracę nauczycieli.

            Zajęcia lekcyjne odbywają się według tego samego programu, co w innych klasach. Uczniowie mają też dodatkowe indywidualne zajęcia specjalistyczne: z logopedą, psychologiem oraz rewalidacyjne, podczas których ćwiczą umiejętności komunikacyjne, społeczne, wyrażania i rozumienia emocji, relaksacyjne, koncentracji uwagi czy samoobsługowe.

            Nasza szkoła jest kameralna i bezpieczna, sprzyja integracji z innymi uczniami
i wejściu w relacje koleżeńskie. Uczniowie klasy specjalnej uczestniczą w życiu szkoły
w takim samym stopniu, jak inni rówieśnicy. Jest to możliwe także dzięki temu, że społeczność szkolna jest otwarta na potrzeby i problemy osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzieci biorą udział we wszystkich uroczystościach szkolnych oraz konkursach. Organizują okolicznościowe imprezy w klasie, a także z uczniami innych klas. Integrują się z rówieśnikami także podczas wspólnych wyjść do instytucji kulturalnych, edukacyjnych lub wycieczek.

 

20151030 105415

 

20151222 111300

 

20151222 112101

 

20151222 112403

 

DSC 0367

 

DSC 1546

 

DSC 1596

 

DSC 1603

 

DSC 1613

 

DSC 1617

 

DSC 1619

 

DSC 1623

 

halloween 012

 

halloween 022

 

IMG 3422

 

IMG 3438

 

IMG 3568

 
Ulti Clocks content

Pogoda

Statystyka

Odsłon : 1010790

Ile osób jest online

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Reklama
Reklama

W mini obiektywie

23 Lipca 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Apolinary, Bogna,
Żelisław
Do końca roku zostało 162 dni.

Wiadomości dnia

Bialystok.wyborcza.pl
Gazeta.pl